Mám nízku hladinu serotonínu – „hormónu šťastia”. Čo s tým?

„Milá pani, vaše výsledky testov ukázali nízku hladinu serotonínu,” prekvapene počúvate verdikt vášho lekára. Rýchlosťou blesku vám podáva recept do lekárne a vyprevádza z ambulancie. V lekárni zistíte, že ide o antidepresíva. Mali by ste si krabičku zobrať a od zajtra začať s prvou dávkou. Ale…

Čo ak ponúknutý liek nechcete užívať, lebo odmietate na seba brať riziko nežiaducich účinkov? Dokáže ľudské telo zvýšiť „hormón dobrej nálady” aj inak, ako konzumáciou chemikálií?

Ako to celé začalo

Poslednú dobu ste pociťovali smútok, nič sa vám nechcelo, všetko vás hnevalo a aj na banality ste reagovali podráždene alebo precitlivelo. Celkovo vo vašom tele nič nefungovalo tak, ako obvykle a váš elán do života zostal iba spomienkou v mysli každého, kto vás pozná.

Už vás nebavilo počúvať zo všetkých strán ako ste sa zmenili a navštívili ste lekára. Spravil vám krvné testy a zistilo sa, že máte nízku hladinu serotonínu. Štandardne sa daný „problém“ rieši antidepresívami. Čoraz častejšie si však ľudia uvedomujú, že tadiaľto cesta nevedie.

Čo je serotonín, nazývaný aj „hormón šťastia”?

Mnohí ľudia vnímajú serotonín ako zdroj dobrej nálady. Keď ho máme dostatok, sme šťastní a naopak, keď nám chýba, môžeme pociťovať depresiu.

Uveďme veci na pravú mieru. Serotonín v skutočnosti nie je hormón, ale neurotransmiter. To je látka, ktorá ovplyvňuje činnosť celého nervového systému, vrátane mozgu. Všetky bunky nervového systému sú navzájom poprepájané synapsiami, pomocou ktorých sa prenášajú nervové vzruchy. A práve v synapsiách sa nachádza serotonín.

V ľudskom tele serotonín sídli najmä v tráviacej a nervovej sústave, mozgu a v krvi.

Spíte pokojným a nerušeným spánkom? Aj to môže byť vďaka dostatočnému množstvu serotonínu. Je totiž jednou z látok, vďaka ktorej sa tvorí spánkový hormón melatonín. Znížená hladina serotonínu dokáže zapríčiniť nedostatok melatonínu, čo môže viesť k nespavosti. Spánkový deficit tak môže vyústiť do ťažšieho zvládania stresových situácií. Stresový hormón, kortizol, vtedy totiž nemá “protivníka”.

Serotonín je jedným z faktorov, ktorý reguluje aj chuť do jedla. Prílišné priberanie či chudnutie môže byť v niektorých prípadoch následkom zvýšenej alebo zníženej hladiny serotonínu.

Ľudia, ktorí majú nízku hladinu serotonínu, môžu mať problémy s uvoľnením sa. Jeho deficit podporuje stuhnuté svalstvo, oslabenie čriev a dokáže spustiť aj migrénu. Črevám sa môže zvýšiť priepustnosť, čím sa horšie vstrebávajú živiny. Pri zníženej pohyblivosti čriev dochádza k zápcham.

Čo spôsobuje nízku hladinu serotonínu?

Sčasti pravdivá odpoveď je, že ho spôsobuje nedostatok aminokyseliny nazývanej tryptofan. Aminokyselina je základná stavebná látka bielkovín, ktorá sa podieľa na ich tvorbe. Tryptofan sa nachádza aj v niektorých potravinách, napríklad banánoch, rôznych orechoch, vajíčkach alebo chia semiačkach. Avšak, na tvorbe serotonínu sa podieľa jej veľmi malá časť, preto iba zaradenie spomínaných jedál do jedálnička na zvýšenie pocitu šťastia nemusí vždy stačiť.

Zaujímavé je, že u ľudí trpiacich depresiou sa vyskytujú podobné sprievodné ochorenia. Patria k nim napríklad rôzne autoimunitné ochorenia, zápaly čriev, migréna, cukrovka, nadváha či rakovina alebo HIV. Tieto ochorenia majú jeden spoločný menovateľ – zápal.

Všadeprítomný stres dnešných dní a zápal v našom organizme vo veľkej miere ovplyvňujú tvorbu serotonínu. Zápal v tele mení tryptofan na neurotoxickú látku, tým pádom sa z neho nedokáže vytvoriť serotonín.

Ako zvýšiť serotonín bez liekov a umelých chemikálií?

V prípade, ak vám bol diagnostikovaný znížený serotonín, musíte odstrániť zápalovú záťaž vo vašom organizme. Dá sa to urobiť aj bez antidepresív.

Pozor na stravu

V modernej dobe chemických prísad mnoho ľudí trpí rôznymi potravinovými alergiami či intoleranciami. Treba zistiť, ktoré potraviny vám škodia a tie zo stravy eliminovať.

Baktérie milujú sladké a vďaka cukrom sa im dobre rozmnožuje. Je na vás (alebo na vašom zvážení), či ich budete naďalej kŕmiť sladkým alebo sa rozhodnete cukor zo svojho jedálnička vylúčiť, prípadne ho čo najviac obmedziť. Skúste si prečítať zloženia potravín, ktoré bežne jete. Budete prekvapení, koľko z nich v skutočnosti obsahuje cukor. Medzi cukry patrí aj fruktóza, ktorá sa nachádza v ovocí.

Viete o tom, že aj pitie kvalitnej čistej vody namiesto sýtených, ochutených nápojov vám môže pomôcť? Tie taktiež obsahujú veľké množstvo škodlivých cukrov alebo aj iných prídavných látok.

Pohybom ku zdraviu

Nie nadarmo sa hovorí, že pohyb je liek na všetko. Pohyb znižuje škodlivú hladinu aktivátora depresie, kynurenínu, a podporuje vstup tryptofanu do mozgu. Kynurenín premieňa na kyselinu kynurenínovú, ktorá nie je pre náš organizmus toxická.

Ide pritom o hocijaký druh pohybu – od tanca, cez kolektívne športy, jogu, beh alebo iba obyčajnú chôdzu. Akýkoľvek pohyb a činnosť, ktoré vás robia šťastnými, sú tie správne.

Prospešná meditácia

Vďaka meditácii si dokážeme v našom tele zvýšiť dopamín, ktorý následne pôsobí na tvorbu serotonínu. Dopamín je chemická látka v mozgu, ktorá nám dokáže navodiť príjemné vnemy a má na starosti aj reguláciu emocionálnych reakcií. Preto ľudia, ktorí často meditujú, bývajú vyrovnaní a spokojní.

Slnečný svit na dobrú náladu

V dnešnej modernej pracovnej dobe sú ľudia väčšinu dňa v kancelárii bez priameho zdroja denného svetla. Pritom lúče slnečného svitu výrazne ovplyvňujú tvorbu serotonínu a redukujú depresiu. Buďte preto vonku čo najčastejšie. Ak takú možnosť nemáte, náhradou môžu byť plnospektrálne žiarivky, ktoré ponúkajú svetlo podobné slnečnému svitu.

Pomôže vám príroda

Existuje veľa prírodných produktov, ktoré vám môžu pomôcť. Dôležité však je vybrať si tie skutočne prírodné. Veľa z nich sa totiž prírodne iba „tvári”. Vždy si dôkladne pozriem zloženie každého z nich. Napríklad, prirodzeným antidepresívom je kvalitný vitamín C.

Častokrát sami nevieme, ktoré produkty sú pre nás najvhodnejšie. Ja som si preto vybrala overené bylinky a vitamíny na odporučenie terapeutky.

Najdôležitejšia je vytrvalosť

Nízka hladina serotonínu nevznikla zo dňa na deň. Je reakciou na náš každodenný spôsob života a návyky. Ak budeme pokračovať rovnako, bez zmeny, budeme dostávať stále tie isté výsledky.

Čo však zmeniť a hlavne ako? V tomto vám môže pomôcť skúsený terapeut. Ten vám pomôže odhaliť, ktoré vzorce a návyky by ste mali zmeniť. Čím skôr a presnejšie zmeny urobíte, tým rýchlejšie vaše telo  nedostatky napraví a vy budete môcť byť šťastnejší. Cielené zmeny vytvoria očakávaný výsledok, čo je v tomto prípade normálna hladina serotonínu.

 

Ja som sa rozhodla jeho hladinu zvýšiť bez liekov. Pomocou pohybu, slniečka, zmenou stravy, meditáciou a prírodnými bylinami. Nie som odborník, a preto si nedovolím tvrdiť, ktorá cesta je pre konkrétneho človeka tá správna. Osobne však cítim, že pre mňa je to táto.

 

Aké máte skúsenosti s hormónom šťastia vy? Boli ste už niekedy v podobnej situácii? Ako ste ju riešili? Podeľte sa s nami o vaše poznatky a zážitky v komentároch.

Zdroje

Národný inštitút zdravia: Ako zvýšiť serotonín bez liekov

Národný inštitút zdravia: Serotonín a mozgová funkcia

Národné centrum biotechnologických informácií; Pubchem: Serotonín

ScienceDirect: Serotonín

Odpovedať

Navigovať