7 spôsobov ako pochopiť, čo si skutočne prajeme

Robíte to, čo vás baví? Idete za svojim snom?
Pripravte sa, pretože nasledujúcich 7 cvičení bude pre vás skutočným prerodom!

Sloboda je krásna. Vyžaduje si však od nás, aby sme si sami zvolili vlastné ciele. Stalo sa vám, že ste o tom niekde čítali a pocítili ste bezradnosť? Uvedomili ste si, že vlastne neviete, čo chcete? Že doslova neviete, čo si so svojim životom počať?

V knihe „O čom snívať“ Barbary Sher nájdete praktické rady a tiež cvičenia, ako premôcť prílišnú sebakritiku, ako prekonať negatívny pohľad na svet okolo nás, opustiť vyšľapanú cestičku a začať dôverovať vlastným prianiam. Znovu uveriť dávnym cieľom, snom, uistiť sa o svojom talente, dať sa strhnúť nadšením a konečne nájsť svoju životnú cestu.

Pozrime sa teda, prečo vlastne neviete, čo chcete a hneď s tým niečo aj urobme.

1. Zahoďte „rozbitý kompas“.

…Uč sa. Ožeň sa. Zarábaj. Šplhaj po kariérnom rebríčku. Maj deti. Kúp, postav dom…..
V hlavách nám často zostávajú cudzie priania. Mlčanlivé ustanovenia. Rozbité kompasy.

Priania rodiny a najbližšieho okolia dodávajú zmysel – či už zlého alebo dobrého – všetkým našim činnostiam. A to aj vtedy, ak si myslíme, že je nám to všetko jedno.

Napíšte si na papier mená všetkých členov rodiny a svojich blízkych. Vymenujte všetkých, ktorí boli pre vás dôležití v detstve a rannej mladosti: učitelia, tréneri, susedia, bratranci, starší priatelia. Pod každé meno napíšte, aký život vám ten človek prial. Pokiaľ sa podobáte väčšine ľudí, čoskoro si všimnete, ako očakávania tých ľudí súhrnne na vás dopadá: je ich veľmi veľa a niektoré sú protikladné. Tieto očakávania nás privádzajú do vyložene nemožnej situácie, zväzujú nám ruky aj nohy.

Obsahuje váš zoznam tiež prianie realizácie vášho jedinečného potenciálu? Trval niekto na tom, že máte hľadať svoje originálne „ja“, nech to stojí čokoľvek? Myslím, že podobné prianie nájde vo svojom zozname len málo ľudí.

Vyhoďte svoje pokazené kompasy. Nemáte napĺňať očakávanie iných. Máte robiť to, čo poteší vaše srdce.

 2. Prežite 1 hodinu cieľavedome.

Nasledujúcu hodinu venujte aktívnemu smerovaniu k svojmu cieľu. Nastavte si časomieru na 1 hodinu a priblížte sa ku svojej méte. Prestaňte, až keď počujete signál. „Priblížte sa“ v tomto prípade znamená, že prestanete posudzovať. Mávnete rukou nad všetkými „čo keď“.

Už dosť plánovania! Budúcnosť je daná! Aký je váš najbližší ambiciózny cieľ? Chcete vystupovať v komédiách? Chcete si kúpiť ostrov? Rozhodli ste sa presťahovať sa kvôli zamestnaniu kamsi ďaleko alebo sa stať členom záujmového klubu? Aké prvé kroky v tomto smere musíte urobiť? Volajte, dohodnite sa, zaistite, kúpte, sľúbte. Aktívne. A hneď teraz.

3. Poznajte svoj vnútorný odpor

Pokiaľ vo vás práca s aktívnym smerovaním k cieľu z minulého cvičenia prebudila nekľud, je to výborné! Váš vnútorný odpor sa chystá vstúpiť na scénu. Zakaždým, keď pocítite príval nadšenia, brzdíte vzápätí samých seba – a robíte to negatívnymi výrazmi: „Nezmysel. Je to nanič“.

Zoberte papier a ceruzku alebo diktafón, podľa toho, čo je pre vás lepšie, a zapíšte si, čo vám hlas vnútorného odporu napovedá. Táto maličká záškodnícka bytôstka sa domnieva, že vás chráni, keď sa zo všetkých síl snaží zbaviť vás každého nadšenia, pretože cíti nebezpečie – a nebezpečie cíti zakaždým, keď vás to ťahá za vašou túžbou. Malá bytôstka sa už postará, aby vám zahradila cestu. Vyvolá vo vás pocity viny a hanby, prípadne beznádeje. Avšak za každým jej slovom sa schováva tiež tajomstvo vyslobodenia.

4. Využite týchto päť nápadov, aby ste našli sami seba

Vyhľadajte autobiografie známych ľudí, ktorí sa zaoberali tým, čím sa zaoberáte vy. A biografie takých ľudí, ktorí naopak robili niečo naprosto odlišného.

Naučte sa niečomu novému. Je jedno čomu, riadiť balón alebo chovať zlaté rybky, nájsť desť spôsobov dôkazu Pythagorovej vety alebo zbierať staré masky. Ten kúsok mozgu, ktorý ste využívali príliš často, si odpočinie. Zatiaľ bude pracovať iný, ktorý doteraz zaháľal.

Zverte sa svojej intuícii. Smerujte k čomu chcete, ale nech je to pre vás zaujímavé. Zanechajte všetko nudné. Ako kvet, ktorý sa otáča za slnkom, začnite venovať pozornosť zaujímavým veciam.

Stanovte si pracovný cieľ. „Pracovný cieľ“ je taký cieľ“, ktorý sa môže zmeniť. Podobne ako pracovný názov knihy alebo filmu. Práca beží, ale názov je zatiaľ pracovný, podmienený, môže sa zmeniť až bude hotový. Hodí sa to aj u kariéry. Práve takto dochádza k šťastným náhodám.

Vymyslite si dokonalú rodinu. Rodinu, v ktorej by vás podporovali a chápali od narodenia. Do podrobnosti si predstavte, ako vás energicky podporuje každý člen rodiny. Keď si dovolíte uvidieť, aký by mohol byť váš rodinný život, začnete sa k sebe chovať ináč.

     « Ste pozoruhodný a nie divný»

5. Správajte sa tak, akoby ste boli veľmi odvážny a nikdy nebudete mať neúspech

Predstavte si dve veci. Za prvé, že ste veľmi odvážny človek a nič vás nemôže zastaviť. Táto fantázia vám bude stáť po boku. A za druhé, predstavte si, že nikdy nemôžete utrpieť neúspech.

Čo by ste robili, ak by ste mali veľkú odvahu a s istotou vedeli, že dosiahnete úspech?
Zapíšte si odpovede na papier. Je to dôležité.

6. Ideálny deň

Každý už počul o „ideálnom dni“. Skúste sa nad ním zamyslieť ešte raz, ale tentokrát venujte pozornosť dvom veciam.

  • Kľúčová scéna. Už viete, v čom spočíva váš sen. Teraz zavrite oči a predstavte si obľúbenú vytúženú chvíľu. Čo by sa malo diať? Aká je kľúčová scéna filmu o vašom živote? Až sa dosť pokocháte fantáziou, otvorte oči. Zapíšte niekoľkými slovami, čo ste videli.
  • Tešíme sa z úspechu. Keď ste si vymysleli, čomu sa budete venovať, zafantazírujte si teraz trochu, ako budete odpočívať. Kde nájdete v tom svojom ideálnom živote uvoľnenie a pohodu? Doprajte si radosť z odpočinku vo svojej fantázii aspoň päť minút.
7. Zostavte plán na 95 rokov

Je treba začať od začiatku života a k uplynulým rokom pristupovať tak, ako by ste si ich práve takto naplánovali: narodili ste sa, v šiestich rokoch ste išli do školy, v osemnástich ste sa odsťahovali od rodičov… Pokračujte až do súčastnosti a potom ďalej do budúcnosti: v 57 cestujete do Antarktídy, v 65 pestujete orchidei a dokončili ste veľký román, v 85 znovu uzatvárate manželstvo. Nezastavujte sa, kým neprídete k 95!

Teraz si zoberte niekoľko hárkov papieru a rozdeľte ich na 4 odstavce:

  1. Vek. Sem zapíšte cifry 5, 10, 15, 20 a tak ďalej, až do 95. Intervaly môžete urobiť ešte kratšie.
  2. Hlavná udalosť. To znamená narodiť sa, ísť do školy, presťahovať sa – všetko, čo sa stalo alebo možno stane v budúcnosti a zdá sa vám to dôležité.
  3. Čo som sa naučil. Zapíšte si to najdôležitejšie, čo ste sa v každom veku naučili alebo čomu sa naučíte.
  4. Najsilnejšie, čo som kedy videl. Možno si minulosť nepamätáte úplne bezchybne, ale dôverujte okamžitému vnuknutiu, nebudete ďaleko od pravdy.

Až dôjdete k budúcnosti, môžete si svoju predstavivosť pustiť na slobodu. Stojí to za to, snažte sa. Napíšte si na koniec papiera, čomu vás táto cesta do 95-ky naučila, pokiaľ ide o zmysel života.

Akonáhle sa začnete len trochu dotýkať svojej novej cesty, ocitnete sa na hrane veľkej historickej premeny. Drieme vo vás skutočný génius, jediný svojho druhu, zvedavý a s ohromným potenciálom. Akonáhle vyrazíte za svojím snom, prebudí sa a všetko dostane zmysel.

Prajem vám na tejto ceste detskú silu, nadšenie a bezohľadnosť!  

 

Zdroj: Barbara Sher – O čom snívať, http://www.pronaladu.cz/jak-pochopit-co-si-doopravdy-prejeme/

 

Odpovedať

Navigovať